Hippoterapi (At Terapisi)

DSC_8961 (Kopyala)Hippoterapi; kas hastalıkları, down sendromu, otizm, gelişim bozuklukları, işitme, konuşma ve denge bozuklukları, öğrenme güçlüğü ile zeka geriliği gibi bir çok beşeri hastalığın amaca uygun atların çok boyutlu hareketlerinden ve vücut sıcaklığından yararlanılarak uzman terapist, fizyoterapist veya psikolog nezareti ve kontrolünde, at eğitim uzmanları desteğinde gerçekleştirilen tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir. Ata binerek gerçekleşen tedavinin pozitif etkileri oldukça geniş bir yelpazede anlatılabilir.

 • Denge yeteneği kazanma
 • Omurga rahatsızlıkları
 • Otizm
 • Down Sendromu
 • Kas ve İskelet Rahatsızlıkları
 • Hiperaktivite
 • İşitme ve Konuşma Bozuklukları
 • Zekâ Geriliği
 • Zihinsel Engel
 • Nevroz (Psikolojik Bozukluk)
 • Obezite ve selülit
 • Kronik Prostat
 • Görme Bozuklukları
 • Özgüven Yetersizliği
 • Konsantrasyon Eksikliği (Dikkati Toplayamama)

gibi alanlarda uygulanır.

Hippoterapi at üstünde egzersiz sayesinde beden kaslarını çalıştırmayı hedef alan başarılı bir tedavi türüdür. Ata binme sürecinde vücudun tüm büyük kas gruplarını çalıştırılmaktadır. Bu refleks düzeyinde gelişen bir olaydır, çünkü atın sırtında iken binici onunla birlikte hareket eder, düşmemek için içgüdüsel olarak dengeyi kurmaya çalışır. Böylece hem sağlıklı hem de hasar görmüş kaslar harekete geçer.

DSC04681 (Kopyala)Atın vücut sıcaklığı insana nazaran 1,5-2 derece daha yüksektir. Bu yüzden at, “ısıtmalı masaj aleti” görevi görür ve ayak kaslarına masaj yapar, kan basıncını artırır ve kalça bölgesinde ısınma söz konusu olur ki bu da prostat tedavisi de dâhil birçok sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

Hippoterapi de binici ata üzengisiz oturduğu için yerçekimi ön taraftaki kasların gerilmesine yardımcı olur. Binici atın hareketlerine karşı dik oturmaya teşvik edilirken karın ve sırt kasları gerilir. Ayrıca at üzerindeki rutin egzersizlerin sonucu olarak, yuları tutarak ve kullanarak kol ve el kasları da gerilir ve gelişir.

Hippoterapi iki faktör aracılığı ile insana etki eder. Bunlar Biyomekanik ve Psikojenik’tir. Bir at dakikada yaklaşık yüz titreşimsel sinyali biniciye aktarabilir. Bu da refleks düzeyde binicinin hemen hemen tüm kas gruplarını çalıştırılır, ince motor becerilerinin gelişimini uyarır, karmaşık, hassas ve net hareketlerin oluşumu sağlanır.

Ata binmek, aynı anda 4 farklı şekil çizilmesine benzer. Binici ata binerken iki el ve iki ayak ile farklı hareketler yapmak zorundadır. Tek elle bir daire öbür elle ise kare çizmeye deneyin! Ne kadar zor olduğunu göreceksiniz. Hippoterapinin bu en önemli etkisi diğer hareketli tedavi yöntemleri ile karşılaştırılamayacak kadar etkilidir.

Hippoterapi tedavisi benzersiz bir uygulamadır. Küçük binici aslında tedavi olduğunun farkına varmaz, tedavi oyun haline gelir. Çok güçlü bir biyoenerji alanına sahip olan atlar insanlarda mutluluk hissi oluşturur. At, bir spor aleti değildir, asla bıktırmaz! Psikojenik faktörler sayesinde kendi dünyasından çıkıp, gerçek dünyaya uyum sağlama yeteneği artar. Ruhsal bozuklukları olan bir hasta için atın sırtında olmak çekici gelir. “Ben yukarıdayım, onlar aşağıda” hissiyatı oluşturur. Özgüveni sağlar, içe kapanıklılığı azaltır.
DSC_9008 (Kopyala)At ile etkileşim beden dili boyutunda geçer, sözel iletişime ihtiyaç duymaz. Hasta kendine ait güvendiği dünyanın içinde kalma şansına sahip olduğu gibi, aynı zamanda da sınırlarını aşıp dış dünyaya da uyum sağlamaya başlar. Bu sebeple yaygın gelişimsel bozukluğa sahip (Otizm, asperger, dezintegratif bozukluk v.b.) bireylerde hippoterapi eğitsel gelişim için oldukça destekleyici bir uygulamadır. Çocuğun kendine olan güveni artar; büyük, güçlü ve zarif bir hayvanın onu dinlemesi ve komutlarını yerine getirmesi bireyde başarabilme güdüsünü artırır.

Bu amaçlarla; ülkemizde binicilik kültürünün yaşatılması, geliştirilmesi ve bir kısım engellilerin hippoterapi uygulaması ile tedavi edilmesi hedeflenmiştir. Bizlerde Özel Tarsus Güneş Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Ailesi olarak uzmanlarımızla hippoterapi hizmetini ihtiyacı olan tüm bireylere sunmayı hedefliyoruz.